Tefsir Ekolleri c. 1
Tefsir Ekolleri c. 1

Tefsir Ekolleri c. 1

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺200,00
İndirimli : ₺160,00
₺19,43 'den başlayan taksitlerle

Kitabın Adı: Tefsir Ekolleri C. 1 (İlk Müfessirler, Rivayet Ekolü, Rivayet Tefsirleri)

Kitabın Özgün Adı: Mekâtib-i Tefsiri Cilt 1

Yazar: Ali Ekber Babaî

Çeviren: Kenan Çamurcu

Yayınevi: El Mustafa Yayınları

Dili: Türkçe

Sayfa Sayısı: 432

1. Basım: Şubat 2014

Kapak Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Şamua Kağıt

Kitap Boyutu: 16X24 cm.

Elinizdeki çalışma, ilk müfessirleri tanıtmada yeni bir kategorilendirmeye gitmiştir ve muhteva bakımından da nispeten bir yenilik getirmiştir. Bu kitapta Kur’an-ı Kerim’in müfessirleri, “Kur’an’ın tüm anlamlarına vakıf” ve “Kur’an’ın bazı manalarına vakıf” olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.

Müfessir sahabe ve tabiini tanıtmada kapsayıcılık, konuları birbirinden ayırma, ayrıntılı tahkik ve bazı görüşleri tenkit de bu kitabın özellikleri arasındadır.

Bu kitapta tefsir ekolleri mutlak rivayet, mutlak bâtıni ve içtihadi olarak üç mektebe ayrılmıştır. Sonra her ekol tanıtılarak onun muhalif ve muvafıklarının delilleri incelenmiş, tefsir metodolojisinin kaideleri göz önünde bulundurularak her birinin güçlü ve zayıf noktaları teşhis edilerek en kuvvetli ekol belirlenmiştir. Ayrıca önceki kitaplardan farklılığı, ekoller için yeni bir kategorilendirme sunarken, zikredilen kaynaklarda ortaya atılan bazı görüşleri eleştirip incelemesi ve her ekolün muhalif ve muvafıklarının delillerini zikredip ele almada çok daha kuşatıcı olmasıdır.

Bir cümleyle, bu kitapta, önceki kaynakların ve kitapların hiçbirinde görülmeyen müfessirlerin hayatları ve metodları, Kur’an-ı Kerim’in tefsirlerini ve müfessirleri tanıma, Kur’an araştırmaları ve Farsça yazmış ilk müfessirler gibi meselelere, tenkide ve incelemelere yer verilmiştir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR