Özgürlüğün Sönmez Ruhu Osman Batur
Özgürlüğün Sönmez Ruhu Osman Batur
Özgürlüğün Sönmez Ruhu Osman Batur
Özgürlüğün Sönmez Ruhu Osman Batur

Özgürlüğün Sönmez Ruhu Osman Batur

İndirim Oranı : %35 İndirim
Fiyat : ₺75,00
İndirimli : ₺48,75
₺5,92 'den başlayan taksitlerle

 

Derleyen: Botagöz UATKAN

Kazakçadan Çeviren: Nurgül Berikbolova

Yayınevi:  Kalender Yayınevi

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı

Basım Tarihi: Nisan 2017

Basım Bilgisi:  1 Basım

Sayfa Sayısı: 264

Kitap Boyutları: 13,5 x 21

 

 

 

 

ISBN No: 978-605-9080-24-8

 

Doğu Türkistan Kazaklarının liderlerinden, Baturlarından olan Osman Batur hakkında Kazakistan Almatı’da 17 Kasım 2009’da Osman Batur’un doğumunun 110. Yıldönümü anısına yapılmış olan bilimsel konferanstan yansıyan sayfalardır. Kazakistan, Çin, Moğolistan, Türkiye ve diğer birçok ülkeden gelen Kazak bilim adamlarının konuşmalarından oluşan bu eser okuyucu yormayan ve sade bir şekilde bilgilendiren değerli bir eserdir. Kitabı başından sonuna kadar okuyan bir kişi “Kazak Özgürlük Mücadelesi”nin bu çok önemli liderini yakından ve farklı açılardan tanıma fırsatına ulaşacaktır. Dönemin siyasî ve sosyal-tarihsel olaylarını da aktaran bu eserden çok fazla kişinin yararlanacağını umut ediyoruz.
 
Osman Batur’un torunu dedesinin kişiliğini anlatan şu bilgiyi vermiştir.
 
“Ben sizinle Osman Batur İslamoğlu’nun yakalanmasıyla ilgili babam Nabi Osmanoğlu’nun anlattıklarını paylaşmak istiyorum.
 
“1951 yılının başlarında Makay denen yerde oturan Osman Batur’un köyü Altay’a geri göçmek için yola çıkmıştır. Çünkü Osman Batur Himalaya’dan geçip yurt dışına gitmekten yana değildi. Başka yere göç etmeyi teklif edenlere “Arkamda halkımı bırakıp canımı kurtarmak için tek başıma bir yere gitmiyorum” diyerek Kanambal Dağı'nın eteğindeki Kayız denen yerine gelip yerleşmiş, orada kışı geçirmek istemiştir…”

Kazakların Milli kahramanı Osman Batur İslamoğlu, Komünist Çinliler tarafından 29 Nisan 1951’de Urumçi’de şehit edilmiştir. 

 

 

 

 

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR