Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi
Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi
Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi
Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi

Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi

İndirim Oranı : %35 İndirim
Fiyat : ₺110,00
İndirimli : ₺71,50
₺8,68 'den başlayan taksitlerle

Kitabın Adı: Hz. Ali'ye Göre Devlet Yönetimi

Yazar: Muhammed Fazıl Lenkeranî

Çeviren: Ali Akın Caba

Yayınevi: Kalender Yayınevi

 

Sayfa Sayısı: 184

1. Basım: Haziran 2022 İstanbul

Kapak Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap kağıdı

Kitap Boyutu: 13,5x21 cm

ISBN: 978-605-9080-53-8

Değerli eser Hz. İmam Ali’nin başkomutanı ve en yakın dostlarından Malik Eşter’i Mısır’a vali olarak atadığında yazmış olduğu emirnâmesi ve bu emirnâmenin yine Hz. Ali’nin sözleri ve eylemlerinden örneklerle şerhini içermektedir. Yazar Muhammed Fazıl Lenkeranî Hz. Ali’nin Malik Eşter’e yazdığı bu benzersiz belgeyi aktardıkça hem dilbilgisi hem de Hz. Ali’nin siyasî bakış açısı özelinde paragrafların açıklamalarını yapmıştır.

Hz. İmam Ali, en güvenilir askeri ve en yakın dostlarından olan Malik Eşter’e şöyle sesleniyor:

“Halkına merhametle muamele etmeyi kalbine şiar; onları sevmeyi ve onlara lütfetmeyi de huy edin. Onlara karşı, yenmelerini ganimet bilen yırtıcı bir canavar gibi olma.

Çünkü halk iki sınıftır: Bir kısmı dinde kardeşindir, diğer kısmı ise yaratılışta senin eşindir. Onlar yanılıp hata edebilirler, kusurları olabilir, kasten veya hata ile ellerinden bir şey çıkabilir. O halde Allah’ın seni bağışlamasına nasıl sevinip hoşnut oluyorsan, sen de onlara karşı bağışlayıcı davranıp kusurlarını affet. Çünkü sen, onlardan üstünsün ve Allah da seni vali tayin edenden üstündür. İşlerinden seni sorumlu tutmuş ve onlarla seni imtihan etmek istemiştir.

 

 

Bir yerin harap olması, oradaki halkın yoksul düşmesinden kaynaklanır; oradaki halkın yoksulluğu ise valilerin, kendilerine mal yığmalarından, makamlarının devamlı olacağını düşünerek suizanda bulunmalarından ve ibret alınacak şeylerden az ibret almalarından kaynaklanmaktadır.”

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR