Buyruk
Buyruk

Buyruk

Kitabın Adı: Buyruk (İmam Muhammed Bakır- İmam Cafer Sadık)

Hazırlayan: Baki Yaşa Altınok

Özgün Dili: Osmanlı Türkçesi

Yayınevi: Ahi Kitap Yayın

Sayfa Sayısı: 279

1. Basım: 2012

Kapak Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı

Kitap Boyutu: 15X21

Alevî- Bektaşî inanaç, kültür ve ritüellerini en güzel ve sıhhatli bir biçimde yansıtan kaynak eserlerin en önemlisi Buyruklardır.

Muhammed Bakır, Cafer Sadık adıyla bilinen Buyruklar, Alevîliği en yalın bir biçimde Allah-Muhammed-Ali yolu olarak tanımlanır. Bu tanım, ozanların deyiş ve nefeslerine de bu biçimde yansımıştır.

Buyruğa göre peygamberler ve evliyaların sırrı Hz. Muhammed ve Hz. Ali’den toplanmıştır. Devamı On İki İmamlar, On Dört Masumu Paklar, On Yedi Kemerbestler’dir. Bu yolun esası da dört kapı, kırk makam’dır.

Buyruk’ta Kutbü âlem Hünkâr Hacı Bektaş Velî’dir. Öğretici Şeyh Safi, Hak mihmanı olarak nitelenen Şah Hatayi Cem’in rehberidir.

Son yıllarda Türkiye’de birçok Buyruk yayınlanmıştır. Bizim Hızırnâme adıyla yayınladığımız Buyruk dışında yayınlanan Buyrukların tamamaında yazma orijinal metinlere yer verilmiştir. Bu da bazı okuyucularda tereddüt uyandırmaktadır.

 

 

Oluşacak tereddütlerin giderilmesi için yayınladığımız bu Buyruğun yazma metinlerini de kitabımıza aynen aktardık. Buyruğu yayınlamamızın amacı; “Bir olmak, Diri olmak, İri olmak”tır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR