Aşkın Hazineleri (Makâlîd-i Aşk)
Aşkın Hazineleri (Makâlîd-i Aşk)
Aşkın Hazineleri (Makâlîd-i Aşk)

Aşkın Hazineleri (Makâlîd-i Aşk)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺80,00
İndirimli : ₺64,00
₺7,77 'den başlayan taksitlerle

Kitabın Adı: Aşkın Hazineleri (Makâlîd-i Aşk/Kerbela Mersiyeleri)

Kitabın Özgün Adı: Makâlîd-i Aşk

Yazar: Mûsâ Kâzım Paşa

Hazırlayan: Cemil Çiftçi

Yayınevi: Kevser Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 238

Basım Tarihi: Ağustos 2011

Kapak Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı

Kitap Boyutu: 13,5X21 cm.

Musa Kazım Paşa'nın Kerbela olayıyla ve İmam Hüseyin'le ilgili mersiyelerini topladığı bu eser, failatün, failatün, failün vezniyle yazılmış 185 beyitlik bir mesnevi ile başlar. Mesnevi 7 fasıldan oluşur. Fasıllar arasında Peygamber efendimize, Hz. Ali'ye, Fatıma'ya Hasan'a ve Hüseyin'e Arapça salavat okunur.

Eserde 30 mersiye mevcuttur. Bu mersiyeler arasında 1 Mesnevi, 5 Kaside, 5 Terkib-i Bend, 1 Terci-i Bend, 3 Müsemmen, 5 Gazel, 6 Müseddes, 2 Muhammes, 1 Murabba, 1 Kıt'a yer almaktadır. Eser, 1250 beyitten oluşmaktadır.

Eserin orijinal adı "Makalid-i Aşk" adını taşımaktadır. Eserin üçüncü baskısı yapılmıştır. Her baskıda aynı mersiyeler yer almaktadır.

Yapılan çalışmada, eserin 1301 tarihinde yapılan ilk baskısı esas alındı. Şiilerin vezinlerinin ve nazım biçimlerinin yazılmasıyla yetinildi. Makalid kelimesi "miklad" kelimesinin çoğulu olup "kilitler, anahtarlar, hazineler" anlamında kullanılmaktadır. "Makalid-i Aşk" kelimesine intibakın güçlülüğü kanaati hasıl olduğundan yayına hazırlanan eserlere orijinal adını değil, "Aşkın Hazneleri" adını vermeyi uygun bulduk.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR