Muhyiddin İbnu'l-Arabi'nin Fahreddin er-Razi'ye Gönderdiği Mektup
Muhyiddin İbnu'l-Arabi'nin Fahreddin er-Razi'ye Gönderdiği Mektup

Muhyiddin İbnu'l-Arabi'nin Fahreddin er-Razi'ye Gönderdiği Mektup

İndirim Oranı : %30 İndirim
Fiyat : ₺12,00
İndirimli : ₺8,40
₺1,02 'den başlayan taksitlerle

Kitabın Adı: Muhyiddin İbnu'l-Arabî'nin Fahreddin er-Razî'ye Gönderdiği Mektup

İnceleme-Tahkik ve Tercüme: İbn-i Gundî (Abdülbaki Sağun)

Yayınevi: Dönem Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 57

1. Basım: Haziran 2021

Kapak Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap kağıdı

Kitap Boyutu: 13,5x21 cm

İbn Arabi tarafından Fahreddin Razi'ye gönderilen mektubun satır aralarında bu iki düşünürün, Tasavvuf ve Kelam’ın Felsefi yönden hayatı okuma biçimlerini, bu iki düşüncenin temel farklılıklarını görmek mümkündür.

Fahreddin Râzi, Aristoteles geleneğindeki felsefeyi tüm yönleriyle hazm eden ve onu kelami konularla birlikte sunan İslam kelamcılarından biridir. İslam düşüncesine bakışını, Eş'ari kelamcılarına destek olacak tarzda ele alarak ortaya koymuştur.

 

  Fahreddin Râzî’nin tasavvufa olan ilgisinde Gazzâlî başta olmak üzere Eş‘arî âlimlerinin tasavvufa meyilleri ile babasının önemli etkisi olduğu belirtilmektedir. Tefsirinde yer yer işârî te’viller yapması, Kur’an’da söz ve yazıyla ifade edilmesi mümkün olmayan sırların, tevhidin en yüksek mertebesinde bulunduklarını söylediği ehl-i keşf tarafından bilinebileceğini belirtmesi (Mefâtîḥu’l-ġayb, I, 6, 220) onun tasavvufî temayülünün işaretleri olarak görülmüştür. Ünlü sûfî İbnü’l-Arabî’nin Râzî’yi tasavvuf yoluna girmeye davet eden mektuplar yazdığı da bilinmektedir.

Benzer Ürünler